باغ وحش کابل، تنها باغ وحش افغانستان است. این باغ وحش زمانی بزرگ‌ترین و مشهورترین باغ وحش آسیا بود اما حالا به مکانی کم‌رونق و رنگ و رو رفته تبدیل شده که در جریان جنگ‌های داخلی به شدت آسیب دیده است.  
در این باغ وحش حیواناتی از قبیل: شیر، خرس، گاو وحشی، شتر، روباه، کفتار، میمون، آهو و... و پرندگانی همچون: طاووس، کرکس، طوطی، عقاب، بوم، کبوتر، کبک، پرندگان صحرایی و... یافت می‌شود که نسل برخی از آنها رو به انقراض است.


 
باغ وحش کابل در سال 1346 توسط خانواده «محمدظاهرشاه» تاسیس شده و «سردار نادر»، فرزند محمدظاهرشاه رئیس افتخاری این باغ وحش بوده است. در سال 1346 زمانی که باغ وحش کابل تازه تاسیس شده بود، 92 نوع حیوان در این باغ وحش وجو داشت که تعداد کل آنها به 700 حیوان می‌رسید.در جنگ‌های کابل برخی حیوانات را به غارت رفت و تعدادی از آنها توسط نظامیان به نام حیوانات حلال گوشت خورده شدند و تعدادی هم از گرسنگی مردند و حیوانات عظیم الجثه مانند فیل نیز با شلیک راکت کشته شدند.
 
با آغاز کار دولت انتقالی، کار بازسازی و نوسازی باغ وحش کابل از ابتدا آغاز شد و در حال حاضر این باغ وحش حدود 500 حیوان را در خود جا داده است.  
باغ وحش کابل با باغ‌ وحش‌های آسیای جنوبی و جهانی ارتباطات اینترنتی دارد که از این طریق در جریان پیشرفت‌های حیات وحش قرار گرفته و از انواع امراض حیوانی و نحوه مبارزه با آن، آگاه می‌شود.
 
هر ساله کارمندان این باغ در کنفرانس‌های بین‌المللی در رابطه با وضعیت حیوانات شرکت می‌کنند.
 
باغ وحش کابل در روزهای عادی بیش از 400 یا 500 بازدید کننده و در روزهای تعطیل بین 1500 تا 2000 هزار بازدید کننده دارد.
 
بلیط‌های باغ وحش کابل برای کودکان 10 افغانی و برای بزرگسالان 20 افغانی است.  در این باغ وحش آنچه بیشتر از همه توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کند، قفس میمون‌ها (شادی‌ها) است که مشغول بازی و تفریح هستند، آنها معمولا طناب بازی کرده، میوه خورده و برخی اوقات که بازدیدکنندگان سیرک و برخی چیزهای خوردنی به آنها تعارف می‌کنند، آنان مشتاقانه می‌پذیرند.

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت نمانرم افزار می باشد
طراحی و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری رسانه